PMS vagy PMDD? Így értsd meg a különbséget!
Sok nő számára a menstruáció előtti időszak nemcsak a naptárban piros betűs, hanem érzelmileg és fizikailag is kihívásokkal teli. A PMS (premenstruációs szindróma) és a PMDD (premenstruációs diszfóriás zavar) között azonban óriási különbség van, még ha első ránézésre hasonlónak is tűnnek. Lássuk, hogyan különböztetheted meg őket, és mit tehetsz, ha a tünetek az egekbe szöknek!
PMS: Amikor kicsit borul a hormonális mérleg
A PMS a nők többségét érinti valamilyen formában, hiszen a nők 75-85%-a megtapasztalja élete során többször is, bár a tünetek intenzitása egyénenként változik. Lehet, hogy a menstruáció előtti napokban ingerlékenyebb vagy, fáradtabb, esetleg rá se tudsz nézni a kedvenc farmeredre, mert mindened puffad, vizesedik, ennek tetejébe szíved szerint még az édességes polc teljes tartalmát is befalnád. Ezek a tünetek a PMS "klasszikusai", és általában nem akadályozzák, hogy elvégezd a napi feladataidat – bár néha azért jó esne, ha az ágyban heverészhetnél helyette ebben az időszakban.
A PMS tünetei:
- mellfeszülés, puffadás, fejfájás
- ingerlékenység, érzelmi hullámzás
- fáradtság, nehezebb koncentráció
- evésrohamok, általában fokozott cukor- és szénhidrátbevitelre ingerelve
A jó hír az, hogy ezek a tünetek életmódbeli változtatásokkal (például több mozgás, kiegyensúlyozott étrend) általában egészen jól kezelhetőek, de egy kis plusz magnézium vagy B6-vitamin is segíthet, ha úgy érzed, nagyon rád jár a rúd.
PMDD: Amikor a hullámvasút elszabadul
A PMDD viszont sokkal ritkább (a nők kevesebb mint 5%-át érinti), és egyértelműen komolyabb tünetegyüttessel jár. A PMDD már nem egyszerűen "rossz napok a hónapban", hanem olyan intenzív érzelmi és mentális tünetek sorozata, amelyek az életminőségedet is jelentősen rontják, gondolj például egy hirtelen, szinte a semmiből érkező dühkitörésre vagy arra, hogy minden ok nélkül úgy érzed, semminek nincs értelme az életedben. Ez már messze túlmutat azon, hogy csak zavaró volna - tényleg megbéníthatja a mindennapokat, megértést, segítséget pedig, ha nem is ismerődik fel, hogy PMDD-d lehet, nehéz rá kapni. A PMDD már olyan mértékben befolyásolhatja az életedet, hogy jelentős nehézségeket okozhat a munkában, tanulásban, társas kapcsolatokban, vagyis a hétköznapi életedben.
A PMDD tünetei:
- súlyos hangulatingadozások, akár depresszió
- intenzív szorongás, teljes reményvesztettség érzése
- dühkitörések, ingerlékenység, társas kapcsolatok kerülése
- koncentrációs zavarok, érdektelenség, motiválatlanság
- a fentiekkel együttjáró szomatikus tünetek (pl. migrén, alvászavarok, evészavarok, emésztési és légzési problémák stb.)
Ha ezek a tünetek ismerősek, és úgy érzed, minden hónapban visszatérő vendégeid, fontos, hogy szakember segítségét kérd. A PMDD nem csupán "női hiszti", hanem egy komoly állapot, amely diagnózist és kezelést igényel.
Mit tehetsz?
Ha a PMS tünetei nehezítik meg az életed, próbálj ki egyszerűbb megoldásokat: egy kiadós séta, rendszeres edzés, vagy akár csak az, hogy odafigyelsz arra, mit eszel, már csodákat tehet. A PMDD azonban összetettebb kezelést igényel: hatékony eszköz lehet a tünetek megértésében és kezelésében egy terápiás folyamat, különböző stresszkezelési módszerek elsajátítása, légzéstechnikák, tudatos életszemlélet kialakítása, de van, hogy akár ideiglenes hormonális kezelésre vagy egyéb (orvos által előírt!) módszerek bevetésére is szükség lehet.
Ha úgy érzed, a menstruáció előtti időszak minden hónapban túl sok, kezdd azzal, hogy naplót vezetsz a tüneteidről. Mikor jelentkeznek? Milyen intenzívek? Milyen fizikai és érzelmi megéléseid vannak ezekben az időszakokban? Ez nemcsak neked segít átlátni a helyzetet, de akkor is hasznos, ha úgy döntesz, segítséget kérsz egy szakembertől.
A PMS és a PMDD ugyanannak az éremnek a két oldala, de nagyon eltérő mértékben érintenek minket. Egy biztos: egyik sem olyasmi, aminek a legrosszabb verziójával kell együtt élned. Beszélj róla, keress segítséget, és ne feledd, hogy van megoldás: neked is jár a nyugalom - minden hónapban!