Az „Újraindítás szindróma”

2025.01.14

Valószínűleg te is ismered azt az érzést, amikor minden egyes nap egy újabb küzdelem, amikor úgy érzed, mintha az egész életed egy nagy, "megoldandó ügy-kupaccá" vált volna. Az újraindítás szindróma akkor lép fel, amikor úgy érzed, hogy mindent újra kell kezdened. (A naptári évek kezdete, az Újév mindig hajlamosít is rá.) Talán már éppen a következő napra tervezed, hogy tiszta lappal indulsz, és ez azt látszólagos megnyugvást adja, mintha egy varázsütésre minden problémád eltűnhetne. Új év, új munkahely, új rutin… de mi van akkor, ha ez a vágy, hogy mindent nulláról kezdj, nem a valódi megoldás, hanem csak a kimerültség és a frusztráció jele?

Az újraindítás szindróma mögött gyakran a túlterheltség érzése áll. A mindennapok folyamatos pörgése, a mások elvárásainak való megfelelés, a munka, a háztartás, a család… mindez eláraszthat, és úgy érezheted, hogy nem tudsz lépést tartani. Aztán, amikor nem látod a kiutat, könnyen abba a csapdába eshetsz, hogy "most majd mindent (is) megváltoztatok", ám ez az érzés valójában gyakran csak eltereli a figyelmet a valódi problémákról. Ahelyett, hogy megpróbálsz mindent lenullázni, és egyszerre mondasz fel a munkahelyeden, vágsz bele egy életmódváltásba, fogadsz örökbe egy hörcsögöt és költözöl az Északi-sarkra, próbálj inkább egy másik megközelítést választani, és lépésről lépésre alakítani a dolgokat.

A szindrómára adott reakció gyakran nem oldja meg a problémákat, csak elodázza a megoldást. Az élet nem egy számítógépes játék, amit a nulláról újra tudsz tölteni vagy karaktert válthatsz benne, hanem egy folyamat, a te egybefüggő folyamatod, amit (ahogy a szó is mutatja) folyamatosan alakítasz te is, és a külvilág is. Bár tény, néha létezik olyan, hogy egy-egy radikális életcsavar hozza meg a megoldást, a legtöbb esetben azonban sokszor az is tökéletesen elég, ha megpróbálod rugalmasabban kezelni a helyzeteket. Az apró változtatások nagy különbséget jelenthetnek. Talán most úgy érzed, hogy egyetlen óriási lépés szükséges ahhoz, hogy változzon valami, de az igazság az, hogy a legnagyobb változások is sokszor apró lépésekben kezdődnek.

Mi történne, ha most nem a teljes újrakezdésre összpontosítanál, hanem arra, hogy felismerd, mit kell másképp csinálnod? A változásoknak nem mindig kell drámaiaknak lenniük, az újrakezdés lehet megoldás, de nem mindig az a megoldás. Mi lenne, ha arra összpontosítanál, hogy apró módosításokkal kezdj el haladni; ha a gondolkodásmódodon kezdenél változtatni? Ha arra figyelnél, hogy mi az, ami valóban fontos neked, mi az, amire vágysz, és hogyan érheted el azt apró, mégis hatékony lépésekkel, fokozatosan? Ne hagyd, hogy a nagy változtatás ötlete megakadályozzon abban, hogy elkezdj valamit most, ami (még) kis léptékű, de igenis fontos lehet az életedben. 

Ha mindig arra vársz, hogy egy hatalmas (akár kívülről jövő) lehetőség, változtatás segít, akkor sosem fogsz elindulni. Az igazi változás ott kezdődik, hogy felismered, a legfontosabb lépéseket a mindennapi apró döntéseidben hozhatod meg. Kezdj most, és nézd meg, mi történik, amikor egy-egy kis módosítással próbálsz reagálni a zűrzavarra - mert így is haladhatsz az álmaid beteljesítése felé.